Kamna z masivního mastku od Norsk Kleber nejsou jen kamna, ale exkluzivní kus nábytku převzatý přímo z přírody. Každý kámen má jinou strukturu a vzor a žádná dvoje kamna nejsou stejná. Náš mastek je šedý se světlou strukturou. Naše mastková kamna jsou hřejivým uměleckým dílem, které vydrží po generace. Norsk Kleber je jediným výrobcem mastkových kamen v Norsku.

Mastek je metamorfovaný typ horniny. To znamená, že byl vytvořen jinými typy hornin pod tlakem a vysokými teplotami před 500 miliony let. Mastkový kámen je měkká hornina, která se snadno formuje a je příjemná na dotek. Odolává teplotám až 1550 °C, je mrazuvzdorný a odolný vůči chemikáliím.

Mastkový kámen od Norsk Kleber je porézní a těžký, a proto má výjimečně dobré vlastnosti akumulace tepla a je přírodním „zázračným materiálem“.

V Norsku se mastkový kámen používá na nádobí a předměty každodenní potřeby již od založení osady z rané doby železné v oblasti North Gudbrandsdalen. V době kamenné se speciální kámen používal na palice, motyky a sekery. V době bronzové se také používal na kolovraty, tkalcovské závaží, závaží do rybářských sítí a formy.

Nálezy z úlomků mastku také naznačují, že Vikingové používali mastek na hrnce a jiné nádobí. Existují také důkazy, které naznačují, že Vikingové používali mastkový kámen k vytápění svých domovů.

Těžba mastku přímo ze skalní stěny na výrobu nádob významně přispěla k obživě mnoha lidí. Stejně jako u všech druhů kamene se kvalita mastku liší místo od místa. Náš mastkový kámen má relativně vysoký obsah magnetitu a je proto zvláště vhodný pro použití v kamnech a krbech. Absorpce, akumulace a emise tepla jsou u našeho mastku optimální.

Ve 13. století se mastkový kámen používal jako dekorace a několik hradů, kostelů a katedrál má mastkové ozdoby. Nejznámější z nich je katedrála Nidaros, která je celá vyzdobena mastkovým kamenem. Koncem 17. století začala v Gudbrandsdalen výroba mastkových topenišť.

Ke konci 19. století bylo v Otta založeno několik firem na výrobu mastkových kamen a krbů. Společnost AS Østlandske Stenexport koupila v letech 1915–1918 velké části závodu na výrobu mastku v Otta, čímž se stala dominantním výrobcem.

V roce 2014 došlo ke změně názvu společnosti z Granit Kleber AS na Norsk Kleber AS, protože společnost se již nezabývala výrobou žuly. Název se sice změnil, ale obchodní filozofie zůstala stejná, tedy vývoj a výroba vysoce kvalitních mastkových kamen.

Výrobní proces je dnes velmi moderní, s počítačem řízenými stroji, přičemž samotné produkty jsou stále založeny na stejných principech jako stará mastková kamna, i když naše řešení jsou o něco dražší než podobná kamna. Důvod je jednoduchý: neslevíme z kvality výrobků a jejich vynikajících tepelně akumulačních vlastností.