Podle čeho si mám vybrat krb/kamna?

Za jakým účelem si chcete topidlo pořídit?

 • Hlavní zdroj vytápění – zaměřte se na kamna s výměníkem, která Vám pomohou rozvést teplo do celého domu.
 • Druhotný zdroj vytápění – kamna pro příležitostné vytápění / doplněk Vašeho interiéru – volte mezi designovými nebo keramickými kamny.

Typ domu – (pasiv, nízkoenergetický, novostavba, rekonstrukce…)

 • Nízkoenergetické domy – vhodnější jsou topidla s nominálním výkonem kolem 2-6 kW,
 • Novostavba, rekonstrukce (středně zateplený dům) – topidla s výkonem 8-10kW
 • Starší dům nebo velké prostory – vhodnější jsou topidla s vyšším výkonem kolem 12 kW a více

Pokud víte tepelnou ztrátu Vašeho objektu, orientujte se i podle ní (čím větší tepelná ztráta, tím je potřeba vyšší výkon)

Jak často chci přikládat?

Nevadí Vám chodit často přitápět, aby kamna nevyhasla a máte rádi „okamžité“ teplo? Pak volte klasická litinová nebo keramická kamna, popřípadě krbovou vložku. Pokud byste spíše ocenili dlouhotrvající teplo, o které není potřeba se starat, volte akumulační mastková kamna. Na 2-3 přikládky dokážou tato kamna sálat teplo po dobu několika hodin. Je však potřeba počítat s tím, že trvá déle, než se kamna roztopí.

Co všechno je potřeba zařídit před instalací krbu/kamen?

Komín:
Žádný krb nebo kamna se neobejdou bez komína. Průměr komína by měl být takový, jako má předepsaný konkrétní model topidla (vždy je uveden v technickém listu). Za určitých podmínek může být průměr komína větší, ale v žádném případě ne menší! V případě novostavby se komín obvykle řeší společně s kamny již v projektové dokumentaci.

Podlaha:
Podlaha pod kamny a okolo musí být nespalná (dlažba, beton, sklo,…) a musí mít dostatečnou nosnost, zejména pokud mají kamna stát v patře či nad sklepem (váha kamen se může pohybovat v rozmezí od 120 – 600 kg). Pod místem instalace by nemělo být podlahové topení nebo polystyren.

Odstupy od zdí:
Každé topidlo má předepsané odstupy od spalných a nespalných materiálů, a ty je bezpodmínečně nutné dodržet! V případě dřevostavby je například ideální zeď za topidlem buď rovnou udělat z nespalného materiálu (cihla, beton, stavebněizolační desky Silca, Promat, Superizol) nebo před ní vybudovat předstěnu.

Externí přívod vzduchu:
V novostavbách je externí přívod vzduchu nutností. Moderní domy jsou příliš izolované (okna, dveře) a jen z interiéru by oheň dostatečný přísun kyslíku neměl. Průměr roury přívodu vzduchu je vždy uveden v technickém listu topidla.

Jaké jsou dodací lhůty?

Dodací lhůty krbů a kamen se obvykle pohybují kolem 6 – 12 měsíců.

FLAMEN Czech Republic má nejžádanější modely skladem nebo k dodání do 1-3 měsíců. Dodací lhůta je uvedena u každého modelu nebo ho můžete nezávazně poptat na objednavky@flamen.cz.

Kdo mi krb nainstaluje?

Vždy je lepší, když Vám krb nainstaluje odborná firma. Máte tak jistotu, že je vše zapojeno, tak jak má být. V rámci našich služeb Vám doporučíme nejbližšího krbaře z Vašeho okolí, který k Vám zdarma přijede na konzultaci a zaměření. V případě zájmu Vám jsme schopni zajistit také revizi.

NENAŠLI JSTE, co jste hledali? Napište nám!

FLAMEN Czech Republic, s.r.o.

TEL: +420 517 070 138
EMAIL: flamen@flamen.cz
ADRESA: Zengrova 2009/12, 160 00 Praha 6

  Jméno a příjmení *

  E-mail *

  Vaše zpráva

  * Povinná pole
  Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.